Καθημερινά βλέπουμε μικρές κινήσεις αγάπης και ανθρωπιάς που μας συγκινούν. Μακάρι όλοι οι άνθρωποι να ήταν σαν την κυρία Αλεξάνδρα αυτής της ιστορίας. Πιο συγκεκριμένα, η κυρία Αλεξάνδρα με καταγωγή από το Αγρίνιο είχε χάσει το γιο της και την αδερφή της. Όταν ήρθε η ώρα για να κάνει το μνημόσυνο αποφάσισε να κάνει τραπέζι σε 150 ανθρώπους, οι οποίοι έχουν ανάγκη, ανήμερα της Τσικνοπέμπτης.
Αγρίνιο: Η κίνηση συμπόνιας
Η κυρία Αλεξάνδρα έχασε τον γιο της και την αδελφή της και επέλεξε χθες, Τσικνοπέμπτη, να κάνει το τραπέζι σε 150 ανθρώπους -που έχουν ανάγκη- με κρέας, όπως το επιβάλει το έθιμο.
«Ευχόμαστε ο Θεός, αφενός να αναπαύσει τις ψυχές τους, μεθαύριο, το ψυχοσάββατο, η Εκκλησία θα προσευχηθεί για όλους τους κεκοιμημενους, αφετέρου να χαρίζει στις οικογένειες όλων σας υγεία και ευτυχία» υπογράμμισε ο εφημέριος του Ι.Ν Αγίου Δημητρίου Αγρινίου.
Κλείνοντας, η κυρία Αλεξάνδρα είναι ένας άνθρωπος που με αυτή την κίνηση μας γέμισε αγάπη και αισιοδοξία. Μακάρι όλοι να συμπεριφερόμασταν έτσι! Αποτελεί τρανό παράδειγμα προς μίμηση.
LifestyleΝεκρή μπαμ και κάτω Ελληνίδα ηθοποιός – Ράκος ο Μπιμπίλας στην ανακοίνωσή τουLifestyleΚαλλονή κουμπάρα σέρνει πρώτη τον χορό σε γλέντι γάμου και το βίντεο κάνει πάταγο
Περισσότερες Ειδήσεις σήμερα
Τραγωδία: Γυναίκα πέθανε στο μνημόσυνο του γιου της
“Αφήνουν ορφανό 1 παιδί” Οικογενειακή τραγωδία στο Αγρίνιο: Ο 52χρονος άνδρας βρήκε μαρτυρικό θάνατο