Την ώρα που εμείς με μια βροχή και λίγο κρύο μαζεύουμε τα ποδήλατα και αποφεύγουμε να βγάλουμε τα παιδιά εκτός σπιτιού, στη Φινλανδία συνεχίζουν να δίνουν μαθήματα προόδου, προδιαγραφών και καλού προγραμματισμού.
Στη μικρή πόλη Oulu, λοιπόν, ο Pekka Tahkola, ένας μηχανικός που ειδικεύεται στην αστική ευημερία, αλλά και υπεύθυνος του συστήματος ποδηλατόδρομων της περιοχής, έβγαλε και δημοσίευσε μια φωτογραφία από τον χιονισμένο χώρο στάθμευσης ποδηλάτων του τοπικού σχολείου, με τη θερμοκρασία να «γράφει» -17. Στόχος του είναι να αποδείξει σε όλο τον πλανήτη, ότι όποιες κι αν είναι οι καιρικές συνθήκες, τίποτα δεν κρατά τα παιδιά μακριά από τα ποδήλατά τους.
Όπως ο ίδιος λέει «1.000 από τα 1.200 παιδιά στο σχολείο του Oulu πηγαίνουν εκεί με το ποδήλατο. 100-150 περπατούν. Τα υπόλοιπα φτάνουν κυρίως με αυτοκίνητο ή με έλκηθρα.» Εξηγεί δε ότι το ίδιο έκανε κι εκείνος ως παιδί, ακόμα και όταν η θερμοκρασία έφτανε τους -30 βαθμούς.
LifestyleΜε τρεμάμενη φωνή η Ματίνα Παγώνη: Αν είχε κάνει αυτό η Ντέμη Γεωργίου θα είχε σωθείLifestyleΣυντριβή αεροσκάφους ΤΩΡΑ: 18 νεκροί σε λίγα δευτερόλεπτα – Τι συνέβη με τον πιλότο🔻
Γιατί μπορεί για κάποιους γονείς να φαίνεται ακραίο να αφήνουν τα παιδιά τους να κάνουν ποδήλατο στον παγωμένο καιρό, στη Φινλανδία είναι όχι μόνο απόλυτα φυσιολογικό, αλλά και υγιές.
Βέβαια, έχει νόημα να τονιστεί, ότι στη Φινλανδία υπάρχουν εξαιρετικοί ποδηλατόδρομοι, οι οποίοι καθαρίζονται πρώτοι όταν χιονίζει, ενώ στα ποδήλατα τον χειμώνα βάζουν ειδικά λάστιχα.
Περισσότερες Ειδήσεις σήμερα
Ξέφυγε η κατάσταση με τη βία ανηλίκων. Άγριος ξυλοδαρμός 15χρονης από 13χρονη μέσα σε σχολείο